Kilpailut

YL  KILPAILUKALENTERI 2019-2020

 

Kilpailukutsut osoitteeseen: kilpailut@turunriennontaitoluistelu.fi

Lohkojaot SM-noviisit ja debytantit

Lohkojaot seniorit, juniorit ja noviisit

Kilpailukalenteriluonnos 2019-2020 STLL (versio 2.2)

Kotimaan kilpailulomakkeet (mm. suunniteltu ohjelma -lomake)

Kutsu- ja aluekilpailut lokakuu 2019 - huhtikuu 2020

Päivitetty: 18.2.2020

SYYSKUU

6.-8.9.2019Helsinki Trophy 2019 (IC-Kilpailu)
  
Järjestävä seuraHelsingin Luistelijat (HL)
PaikkaKaarela Ice Rink, Kaarelan raitti, 00430 Helsinki
 Kilpailukutsu Liite1 Liite2
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailuvahvistus
 Vahvistetut osallistujat
 Alustava aikataulu
 Tulokset Halli 1 Halli 2
Viim. ilm. päivä12.8.2019
VahvistettuAdvanced Novice (SP+FS):Suoraniemi Ava
 Novice B:Joopi Siiri
  Norrena Ellen
  Salonen Sofianna
 Debs A:Mäki Enrika
  Planting Linnea
  Terho Lotta
ValmentajaViktor

 


20.-22.9.2019AKTIA Trophy 2019
  
Järjestävä seuraEtelä-Vantaan Taitoluistelijat (EVT)
PaikkaMyyrmäen jäähalli 1, Raappavuorentie 10, Vantaa
 Kilpailukutsu
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailuvahvistus
 Alustava aikataulu
Viim. ilm. päivä30.8.2019 klo 16 mennessä
VahvistettuSM-Noviisit (LO+VO):Nilosaari Jennina
  Suoraniemi Ava*
 Noviisit:Norrena Ellen
  Salonen Sofianna*
  Joopi Siiri*
 Debytantit:Planting Linnea
  Terho Lotta*
  Mäki Enrika*
ValmentajaViktor

 

LOKAKUU

26.-27.10.2019SM-Noviisit ja Debytantit 1. lk.
  
Järjestävä seuraPorin Taitoluistelu (PoriTa)
PaikkaIsomäki Areena, Metsämiehenkatu 8, Pori
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu Majoitustarjous
 Kilpailuvahvistus
Viim. ilm. päivä11.10.2019 klo 20.00 mennessä
VahvistettuSM-Noviisit (LO+VO):Nilosaari Jennina
  Suoraniemi Ava
 Debytantit:Planting Linnea
  Terho Lotta
  Mäki Enrika
ValmentajaViktor

 

MARRASKUU

1.-3.11.2019PromoCup 2019 ja Silmu A 1. SB-kilpailu
  
Järjestävä seuraSalPa Taitoluistelu
PaikkaSalon jäähalli, Tahkonkatu 1, Salo
 Kilpailukutsu
 Kilpailuvahvistus
 Kilpailun internet-sivut
  
Viim. ilm. päiväTähtisarjat 10.10. ja ISU 18.10. mennessä
VahvistettuSM-Noviisit (LO+VO):Suoraniemi Ava
  Nilosaari Jennina (WD)
 Noviisit:Salonen Sofianna
  Norrena Ellen
 Debytantit:Terho Lotta
  Mäki Enrika
  Planting Linnea
 Silmu B:Nikander Vilma
  Olenius Minea
  Wallasvaara Elle
 Silmu C:Joopi Tilda
  Veräjänkorva Merelle
 Minit:Saarnilehto Pihla
  Sirviö Iiris
 Aluejuniorit:Anttila Iiris
 Aluenoviisit:Henttula Sofia
  Orvasto Peppiina
  Uskelin Ilona
  Yli-Alho Suvi
ValmentajaEevi pe, Viktor la ja su

 


 

8.-9.11.2019Priima-piruetit (Kutsukilpailu SM-noviiseille, debytanteille ja A-silmuille)
  
Järjestävä seuraJoensuun Kataja/Taitoluistelu (JoKaYL)
PaikkaPKS Areena (Mehtimäen jäähalli), Kisapolku 4, 80100 Joensuu
 Internet-sivut
 Kilpailukutsu
 Kilpailuvahvistus
Viim. ilm. päivä25.10.2019 klo 20.00 mennessä
VahvistettuDebytantit:Enrika Mäki
ValmentajaEi seuran valmentajaa

 


 

 

9.11.2019SilmuCup ja AlueCup Isot (Aluedebytantit, -noviisit ja -juniorit)
  
Järjestävä seuraSkating Club Turku (SCT)
PaikkaVarissuon jäähalli (Suurpäänkatu 2, Turku)
 Internet-sivut
 Kilpailukutsu
 Kilpailuvahvistus
Viim. ilm. päivä26.10.2019
VahvistettuAluejuniorit:Anttila Iiris
 Aluenoviisit:Henttula Sofia
  Lauren Veera
  Orvasto Peppiina
  Uskelin Ilona
  Yli-Alho Suvi
 Silmu B:Nikander Vilma
  Olenius Minea
  Wallasvaara Elle
 Silmu C:Joopi Tilda
  Veräjänkorva Merelle
ValmentajaMinna

 


 

16.11.2019Tintti- ja Minicup
Järjestävä seuraVG-62
PaikkaNaantalin Aurinkoareena, Kuparivuorentie 1, Naantali
 Kilpailukutsu
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailuvahvistus
  
Viim. ilm. päivä28.10.2019
VahvistettuMinit 2010:Iiris Sirviö
  Pihla Saarnilehto
 Tintit 2011:Ellen Olenius
Valmentaja 

 


16.-17.11.2019Juniorit ja seniorit 1. lk ja Noviisit 1. SB-kilpailu
  
Järjestävä seuraVaasan Luistinkerho (VLK)
PaikkaVaasan Sähkö Areena (HH3), Rinnakkaistie 1, 65350 Vaasa
 Kilpailukutsu
 Kilpailun internet-sivut
 Majoitustarjous
 Kilpailuvahvistus
  
Viim. ilm. päivä3.11.2019 klo 20.00 mennessä
VahvistettuJuniorit:Kemppainen Ida
 Noviisit:Salonen Sofianna
  Norrena Ellen
ValmentajaViktor

 


23.-24.11.201921st Tampere Santa Clas Figure Skating Competition 2019
 Huom! Saimme kutsun Silmu A ja tähtisarjoihin, joissa oli vielä tilaa varsinaisen ilmoitusajan päätyttyä.
Järjestävä seuraVarala-Tiimi (Varala)
PaikkaTesoma Ice Stadium 1 and 2, Tuomarinkatu 7, 33310 Tampere, Finland
 Kilpailukutsu
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailuvahvistus
  
Viim. ilm. päivä1.11.2019
VahvistettuSprings C:Veräjänkorva Merelle
  Joopi Tilda
 Junior C:Anttila Iiris
  Österlund Aamu
 Novice C:Henttula Sofia
  Lauren Veera
  Orvasto Peppiina
  Uskelin Ilona*
  Yli-Alho Suvi*
 Taitajat:Laurila Emmi
  Nyholm Amelie
  Peltonen Inna (WD)
ValmentajaViktor

 


24.11.2019Tähtitapahtuma
  
Järjestävä seuraParaisten Sport (ParSport)
PaikkaParaisten jäähalli
 Kilpailukutsu
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailuvahvistus
 Kilpailujärjestys ja alustava aikataulu
  
Viim. ilm. päivä11.11.2019
VahvistettuOma musiikki:Nyholm Noah
  Nyholm Leon
  Peltonen Inna
  Rönnlöf Chiara
  Virkki Louna
  Anttila Jasmin
  Frostelius Sara
  Kangas Elina
  Mantsinen Alisa
  Taavet Desiree
  Mäki-Takala Ida
   
  Heinonen Lyydia
  Jokiharju Sanni
  Nurmi Inkeri
  Soitamo Neea
   
 Kutsun musiikki:Pitkänen Matilda
  Vesa Pauliina
ValmentajaEevi

 


29.11.-1.12.2019Wasa Cup 2019
 HUOM! Ei SM-Noviisien eikä debytanttien sarjaa.
Järjestävä seuraVaasan Luistinkerho (VLK)
PaikkaVaasan Sähkö Areena (HH3), Rinnakkaistie 1, 65350 Vaasa
 Kilpailukutsu
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailuvahvistus
 Alustava aikataulu
 Luistelujärjestys
 Majoitustarjous Scandic
 Majoitustarjous Sokos Hotel
Viim. ilm. päivä10.11.2019
VahvistettuNoviisit:Salonen Sofianna
 Silmu B:Wallasvaara Elle
  Nikander Vilma
ValmentajaFabrice

 


30.11.2019Tähtisarjojen kutsukilpailu
  
Järjestävä seuraLohjan Taitoluistelijat (LT)
PaikkaLohjan jäähalli, Runokatu 1. 08100 LOHJA
 Kilpailukutsu
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailuvahvistus
  
Viim. ilm. päivä18.11.2019
VahvistettuMinit 2010:Sirviö Iiris
  Saarnilehto Pihla
 Aluenoviisit:Uskelin Ilona
  Yli-Alho Suvi *
  Henttula Sofia *
  Lauren Veera *
  Orvasto Peppiina *
 Taitajat, Axel:Mäkinen Nanna
  Puroranta Vea *
 Taitajat:Anttila Jasmin
  Kangas Elina
  Mäki-Takala Ida *
  Taavet Desiree *
  Laurila Emmi
  Nyholm Amelie *
ValmentajaMinna

 

JOULUKUU

6.12.2019TinttiCup ja AlueCup Isot (Aluedebytantit, -noviisit, -juniorit)
  
Järjestävä seuraSkating Team Raisio (STR)
PaikkaRaision Kerttulan jäähalli, Kisakatu 5, 21200 Raisio
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu
  
Viim. ilm. päivä22.11.2019 klo 20.00 mennessä
VahvistettuTintit 2011:Olenius Ellen
 Aluejuniorit:Anttila Iiris
  Österlund Aamu
 Aluenoviisit:Henttula Sofia
  Lauren Veera
  Orvasto Peppiina
  Uskelin Ilona
  Yli-Alho Suvi
ValmentajaEevi ja Minna

 


7.-8.12.2019SM-Noviisit ja Debytantit 2. lk.
 Kaikki osallistujat on ilmoitettu ET4-testiin!
Järjestävä seuraRauman Taitoluistelijat (RauTL)
PaikkaÄijänsuon Areena, Nortamonkatu 23, Rauma
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu
 Majoitustarjous
  
Viim. ilm. päivä22.11.2019 klo 20 mennessä
VahvistettuSM-Noviisit:Suoraniemi Ava
  Nilosaari Jennina
 Debytantit:Terho Lotta
  Mäki Enrika
  Planting Linnea
ValmentajaViktor

 

TAMMIKUU

 

4.1.2020Esiintymistapahtuma
  
Järjestävä seuraSkating Club Turku (SCT)
PaikkaVarissuon jäähalli (Suurpäänkatu 2, Turku)
 Kilpailukutsu
  
Viim. ilm. päivä29.12.2019
IlmoitettuTaitajat:Desiree Taavet
  Louna Virkki
  Jasmin Anttila
  Elina Kangas
  Emmi Laurila
ValmentajaMinna

 


4.-6.1.2020Crystal Cup 2020 (IC)
  
Järjestävä seuraMikkelin Luistelijat (ML)
PaikkaIkioma Areena (Ice Rinks 1 and 2),Raviradantie, 50100 Mikkeli
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu
 Majoitustarjous
 Kilpailuvahvistus
  
Viim. ilm. päivä1.12.2019
VahvistettuJunior B SP/FS:Ida Kemppainen (p)
 Novice A SP/FS:Ava Suoraniemi
 Novice B:Ellen Norrena
  Sofianna Salonen
  Siiri Joopi
 Novice C:Yli-Alho Suvi
  Henttula Sofia
  Lauren Veera
  Orvasto Peppiina
  Uskelin Ilona
 Debs A:Enrika Mäki
  Linnea Planting
  Lotta Terho
 Starlets born 2006 or earlier:Puroranta Vea
  Nyholm Amelie
  Mäki-Takala Ida
ValmentajaViktor

 


6.1.2020MiniCup, SilmuCup (B ja C)
  
Järjestävä seuraPorin Taitoluistelu (PoriTa)
PaikkaIsomäki Areena, Metsämiehenkatu 21, 28500 Pori
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu
 Kilpailuvahvistus
 Aikataulu
  
Viim. ilm. päivä16.12.2019
VahvistettuMinit 2010 ja myöhemmin syntyneet:Sirviö Iiris
  Saarnilehto Pihla
 Silmu B 2008 syntyneet:Niinijärvi Lauri
 Silmut B 2009 ja myöhemmin syntyneet:Wallasvaara Elle
  Nikander Vilma
  Olenius Minea
 Silmu C:Veräjänkorva Merelle
  Joopi Tilda
ValmentajaEevi

 


9.-12.1.2020Gliss Open 2020
 Kaikki muut vahvistettu Elleniä ja Lottaa lukuun ottamatta, joille yritetään vielä saada paikka waiting list -menettelyn kautta.
Järjestävä seuraFigure Skating Club Gliss
PaikkaŠkoda Ice Rink, Haabersti 3, Tallinn, Estonia
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu
 Alustava aikataulu
  
Viim. ilm. päivä9.12.2019
VahvistettuJunior A:Ida Kemppainen (p)
 Advanced Novice:Ava Suoraniemi
 Intermediate Novice:Sofianna Salonen
  Siiri Joopi
 Novice B:Ilona Uskelin 
  Suvi Yli-Alho
 Springs B:Lauri Niinijärvi
 Cubs A:Elle Wallasvaara (p)
 Cubs B:Tilda Joopi
  Vilma Nikander
  Merelle Veräjänkorva
 Chicks B:Lydia Louvanto
 Pre-Chicks B:Saima Säylä
 Young Girls (2001-2004):Aamu Österlund
 Young Girls (2005-2007):Sofia Henttula
  Peppiina Orvasto
ValmentajaViktor

 


18.-19.1.2020Kutsukilpailu, Noviisit ja Juniorit 2. SB-kilpailu
Järjestävä seuraSeinäjoen Taitoluistelijat (SeiTL)
PaikkaJouppilanvuoren jäähalli, Alaseinäjoenkatu 9, 60320 Seinäjoki
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu
  
Viim. ilm. päivä3.1.2020
VahvistettuJuniorit:Ida Kemppainen
 Noviisit:Sofianna Salonen
  Siiri Joopi
  Ellen Norrena
ValmentajaEevi, Fabrice

 


25.-26.1.2020TinttiCup, SilmuCup (B ja C) ja AlueCup Isot (Aluedebytantt, -noviisit, -juniorit)
  
Järjestävä seuraSalPa Taitoluistelu
PaikkaSalon jäähalliin (Tahkon-katu 1, Salo)
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu Säästöpankkicup Aluecup
  
Viim. ilm. päivä10.1.2020
VahvistettuTintit 2011:Ellen Olenius
 Pikkutintit:Lydia Louvanto
  Cecilia Rosenberg
  Saima Säylä
 Junior C:Iiris Anttila
  Aamu Österlund
 Novice C:Veera Lauren
  Peppiina Orvasto
  Ilona Uskelin
  Sofia Henttula
  Suvi Yli-Alho
 Silmu B 2008:Lauri Niinijärvi
 Silmu B 2009 ja nuor:Elle Wallasvaara
  Vilma Nikander
  Minea Olenius
 Silmu C:Merelle Veräjänkorva
  Tilda Joopi
ValmentajaEevi

 


24.-26.1.2020SM-Noviisit ja debytantit 3. valintakilpailu
  
Järjestävä seuraKoovee (Kovee ry Taitoluistelu)
PaikkaHakametsän harjoitushalli 2, Keltinkatu 2, Tampere
 YL SM-Noviisit ja debytantit (60/sarja)
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu
 Kilpailuvahvistus
  
Viim. ilm. päivä10.1.2020 klo 22
VahvistettuDebytantit:Enrika Mäki
  Lotta Terho
Valmentaja 

 

 

HELMIKUU

1.2.2020Aluemestaruus, Silmu A 2. SB-kilpailu, Noviisit 3. SB-kilpailu
  
Järjestävä seuraPorin Taitoluistelu (PoriTa)
PaikkaIsomäki Areena, Metsämiehenkatu 21, 28500 Pori
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu
  
Viim. ilm. päivä17.1. klo 18
VahvistettuJuniorit (VO):Ida Kemppainen
 SM-Noviisit (VO):Ellen Linna
  Jennina Nilosaari
  Ava Suoraniemi
 Noviisit:Siiri Joopi
  Ellen Norrena
  Sofianna Salonen
 Debytantit:Enrika Mäki
  Linnea Planting
  Lotta Terho
Valmentaja 

 


 

1.2.2020MiniCup ja kutsukilpailu Taitajat
  
Järjestävä seuraSkating Club Turku (SCT)
PaikkaVarissuon jäähalli (Suurpäänkatu 2, Turku)
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu
 Kilpailuvahvistus
  
Viim. ilm. päivä19.1.2020
VahvistettuMinit:Pihla Saarnilehto
  Iiris Sirviö
 Taitajat ei axel:Kia Kallio
  Fanny Valtonen
  Jasmin Anttila
  Elina Kangas
  Ida Mäki-Takala
  Amelie Nyholm *
  Noah Nyholm *
  Leon Nyholm *
  Inna Peltonen *
  Chiara Rönnlöf *
  Desiree Taavet *
  Louna Virkki *
 Taitajat axel:Nanna Mäkinen
  Emmi Laurila
ValmentajaEevi, Minna

 


 

7.-9.2.2020Froggie Cup 2020
  
Järjestävä seuraHelsingfors Skridskoklubb rf (HSK)
PaikkaKaarelan Jäähalli, Kaarelan raitti 2, 00430 Helsinki.
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu
 Kilpailuvahvistus
  
Viim. ilm. päivä22.1.2020 klo 20.00 mennessä
VahvistettuJuniorit (LO/VO):Ida Kemppainen (p)
 SM-Noviisit (LO/VO):Ava Suoraniemi
 Debytantit:Linnea Planting
  Terho Lotta
  Enrika Mäki
 B-Silmut tytöt:Vilma Nikander
  Minea Olenius
  Elle Wallasvaara
 B-Silmut pojat:Lauri Niinijärvi
ValmentajaPeetu (la), Ansku (su)

 


21.-23.2.2020Easter Skate 2020
  
Järjestävä seuraRiihimäen Taitoluistelijat (RTL)
PaikkaRiihimäki Ice Rink, HJ.Elomaankatu 4, 11130Riihimäki
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu
 Kilpailuvahvistus
  
Viim. ilm. päivä17.1.2020
VahvistettuJunior C:Iiris Anttila
 Novice A (SP/FS):Ellen Linna (p)
  Jennina Nilosaari
  Ava Suoraniemi * (on waiting list)
 Novice B:Ellen Norrena (p)
  Sofianna Salonen
 Novice C:Sofia Henttula
  Peppiina Orvasto (p)
  Ilona Uskelin
 Debs A:Lotta Terho
  Enrika Mäki *
  Linnea Planting *
 Springs B, boys:Lauri Niinijärvi 
 Springs B, girls:Minea Olenius *
  Vilma Nikander
 Springs C:Merelle Veräjänkorva 
 Cubs 2010 girls:Pihla Saarnilehto
  Iiris Sirviö
 Starlets:Emmi Laurila
  Inna Peltonen (p)
ValmentajaPeetu

 

MAALISKUU

6.-7.3.2020Valtakunnalliset finaalit Noviisit KF ja HF
  
Järjestävä seuraHelsingfors Skridskoklubb (HSK) ja Helsingin Taitoluisteluklubi (HTK)
PaikkaKaarelan Jäähalli, Kaarelan raitti 2, 00430 Helsinki.
 28+28 luistelijaa valtakunnallisen rankingin mukaan
 Kipailun internet-sivut
 Kilpailukutsu
  
Viim. ilm. päivä26.2.2020 klo 20.00
IlmoitetaanNoviisit, tytöt:Siiri Joopi
  Ellen Norrena
  Sofianna Salonen
ValmentajaAnsku

 


7.-8.3.2020OP Lounaismaa Cup
  
Järjestävä seuraSalon Palloilijat ry:n taitoluistelujaosto (Salpa)
PaikkaSalon Jäähalli, Tahkonkatu 1, Salo
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu
 Kilpailuvahvistus
  
Viim. ilm. päivä12.2.2020
VahvistettuPikkutintit:Saima Säylä
 Tintit:Lydia Louvanto
  Ellen Olenius
 Minit:Iiris Sirviö
  Pihla Saarnilehto
 Silmu B:Lauri Niinijärvi
  Elle Wallasvaara
  Vilma Nikander
  Minea Olenius
 Silmu C:Tilda Joopi
  Merelle Veräjänkorva
 Aluejuniorit:Aamu Österlund
 Aluenoviisit:Suvi Yli-Alho
  Veera Lauren
  Sofia Henttula
  Ilona Uskelin
 Taitajat ei-axel:Alisa Mantsinen
  Desiree Taavet
  Leon Nyholm
  Noah Nyholm
  Inna Peltonen
  Chiara Rönnlöf
  Jasmin Anttila *
  Elina Kangas
  Ida Mäki-Takala
  Amelie Nyholm
 Taitajat axel:Emmi Laurila
Valmentaja 

 


14.-15.3.2020SM-Noviisit SM2020, Debytantit KF, jäätanssin Debytantit, Noviisit ja SM-Noviisit finaali
  
Järjestävä seuraLahden Taitoluistelijat (LTL)
PaikkaIsku Areena, Svinhufvudinkatu 29, 15110 Lahti
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu
  
Viim. ilm. päivä28.2.2020 klo 20.00
IlmoitetaanDebytantit, tytöt:Enrika Mäki
  Lotta Terho
Valmentaja 


 


14.3.2020Tinttien ja pikkutinttien kutsukilpailu
  
Järjestävä seuraSkating Club Turku (SCT)
PaikkaVarissuon jäähalli (Suurpäänkatu 2, Turku)
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu
  
Viim. ilm. päivä24.2.2020 mennessä
Ilmoitetaan 
Valmentaja 

 


21.-22.3.2020SPRING CARNIVAL kutsukilpailu
  
Järjestävä seuraEtelä-Vantaan Taitoluistelijat ry (EVT)
PaikkaMyyrmäen jäähalli, M1. Raappavuorentie 10, 01600 Vantaa
 Kilpailun internet-sivut
 Kilpailukutsu
  
Viim. ilm. päivä6.3.2020 klo 18.00 mennessä
IlmoitetaanTintit: 
 Minit: 
 Aluesilmut: 
 B-silmut: 
 Noviisit: 
 Aluejuniorit: 
Valmentaja 

 


28.3.2020TinttiCup, MiniCup, SilmuCup (B ja C), AlueCup (Aluedebytantit, -noviisit ja -juniorit) FINAALI
  
Järjestävä seuraJää-Kotkat (UJK)
PaikkaUusikaupunki
  
  
Viim. ilm. päivä 
Ilmoitetaan 
Valmentaja 

 


* karsittu
(p) peruutettu

YL aluemestaruuskisat ja altot vuoteen 2021

Alueella järjestettävät kisat ja järjestäjät löytyvät Losutan sivuilta.